Pop-art – sztuka codzienności

Pop-art to kierunek w sztuce, który narodził się w latach 50. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jego głównym założeniem było odrzucenie elitarności tradycyjnej sztuki i zwrócenie się ku codzienności oraz kulturze masowej. Artyści pop-artowi czerpali inspiracje z reklam, komiksów, produktów konsumpcyjnych i ikon popkultury, tworząc dzieła pełne kolorów, prostych form i powtarzalnych motywów.

Za prekursora pop-artu uznaje się Richarda Hamiltona, który w 1956 roku stworzył kolaż „Just what is it that makes today’s homes so different, so appealing?”. Jednak to Andy Warhol stał się największą ikoną tego nurtu – jego słynne wizerunki puszek zupy Campbell’s i portrety Marilyn Monroe przeszły do historii sztuki. Inni znani twórcy to Roy Lichtenstein, który wykorzystywał stylistykę komiksową, oraz Claes Oldenburg, tworzący gigantyczne rzeźby przedmiotów codziennego użytku.

Pop-art zmienił sposób, w jaki postrzegamy sztukę – udowodnił, że inspiracji można szukać wszędzie, nawet w najbardziej banalnych przedmiotach codzienności.

Komentarze zostały wyłączone.